اخبار

دکتر علی اسدی: اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی محور اصلی تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: اخلاق حرفه‌ای؛ اصول و استانداردی است که تعیین کننده رفتار افراد به شمار میرود و از طریق اخلاق حرفه‌ای می‌توان به سبک زندگی و تفکری افراد در تمام جنبه‌های زندگی پی برد
1402/11/11 عمومیدکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در مصاحبه با تیم رسانه پارک علم و فناوری در خصوص اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی گفت: اخلاق حرفه‌ای؛ اصول و استانداردی است که تعیین کننده رفتار افراد به شمار میرود و از طریق اخلاق حرفه‌ای می‌توان به سبک زندگی و تفکری افراد در تمام جنبه‌های زندگی پی برد. اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی دارای ارتباط مستقیم میباشند و می‌توان گفت آگاهی از اخلاق حرفه‌ای ضروری است اما برای تکمیل مسیر این موضوع، باید اخلاق حرفه‌ای در رفتار و بینش افراد نیز نمود پیدا کند و اخلاق حرفه‌ای را می توان در مسئولیت‌پذیری اجتماعی مشاهده کرد. پس میتوان گفت مسئولیت‌پذیری اجتماعی آیینه اخلاق حرفه‌ای به شمار میرود.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه سازمان‌ها در مقیاس‌های گوناگون و با محورهای فعالیت متفاوت بدون رعایت اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی، موفق نخواهند شد؛ اظهار داشت: با توجه به ارتباط مستقیمی که میان تمامی اجزای یک جامعه و منابع یک کشور و سازمان‌ها وجود دارد، این انتظار می‌رود که تلاش‌های یک سازمان به دستاوردهای مثبتی مانند حفظ محیط زیست، کاهش آلودگی، رفع فقر و…. بیانجامد.

دکتر اسدی، یکی از مسائل اساسی جوامع بشری در دنیای امروز را موضوع اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی خواند و افزود: رشد پرشتاب علم و فناوری به اهمیت این موضوعات افزوده است. پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در زمره یکی از مهمترین نهادهای کشور و پیشتاز در حمایت از صاحبان ایده، افراد با استعداد، واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان است و به دلیل ارتباط مستقیم با مخاطبان گوناگون از فرد تا تیم‌های فناور و شرکت‌ها و…. از دامنه تاثیر گسترده ای برخوردار است. ارزش آفرینی در قالب ایجاد بستری برای خلق ثروت، اشتغالزایی، توجه به محیط زیست، کاهش نرخ مهاجرت و همچنین کمک به افزایش نرخ بازگشت به کشور و… از جمله دستاوردهای ارزشمند پارک علم و فناوری برای جامعه و کشور عزیزمان ایران است. به همین علت بنای تفکرات و رفتار و همچنین برنامه‌های اجرایی در این مجموعه بر پایه رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت پذیری اجتماعی شکل گرفته است.

دکتر اسدی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های اساسی پارک علم و فناوری، راه اندازی ناحیه نوآوری تهران با هدف محوری گسترش فضای بازیگران زیست‌بوم نوآوری و جلب مشارکت تمام کنشگران ناحیه نوآوری تهران است؛ خاطر نشان کرد: ناحیه نوآوری تهران با شعار زندگی پایدار، سبز و هوشمند جلوه‌ای از رعایت اخلاقیات حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی است که در خرداد سال جاری با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، شهرداری و دانشگاه تهران افتتاح شد.

وی در ادامه توضیح داد:  توجه به تمامی اعضای جامعه عزیزمان ایران از جمله استعدادها، کارآفرینان، استارتاپ‌ها، شرکت‌های فناور و دانش بنیان، سازمان‌های مختلف و…. همچنین تاکید بر موضوعاتی مانند بهره‌مندی از منابع تجدید‌پذیر انرژی، به حداقل رساندن ضایعات، مدیریت در سه بخش آب، انرژی و پسماند، بهره‌وری و استفاده از منابع برای شهروندان حال و آتی شهر و کشور، امکان ایجاد خدمات هوشمند از جمله سلامت هوشمند، حمل و نقل هوشمند و تولید هوشمند و … نشان‌دهنده محور قرار گرفتن اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی در سیر تحول پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.

استاد دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی به توضیح برنامه دیگری از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و افزود: برنامه حمایت از متخصصان ایرانی خارج از کشور از جمله برنامه‌های مبتنی بر اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت پذیری اجتماعی است که با حمایت پارک علم و فناوری اجرا می‌شود و به استفاده از دانش تخصصی شبکه حرفه‌ای متخصصان و صاحب‌نظران ایرانی خارج از کشور به جامعه ایران اسلامی منتج می‌شود.

دکتر اسدی از راهبری پروژه افتتاح و بهره‌برداری پردیس علم و فناوری شهیدچمران دانشگاه تهران توسط پارک علم و فناوری صحبت کرد و اظهار داشت: این پروژه از جمله فعالیت‌های پارک علم و فناوری است که با محوریت ایجاد دانشگاه کارآفرین و در راستای مسئولیت‌پذیری اجتماعی طی سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ توسط پارک علم و فناوری صورت گرفت.

وی ادامه داد: پردیس علم و فناوری شهید چمران بستری برای ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت به شمار می‌رود و با ایجاد فرصت‌های متعدد به گسترش تفکر خلاق، کار تیمی، حل مسئله و…. پرداخته و امید است در آینده شاهد حل مسائل شرکت‌های فعال در منطقه اشتهارد و سراسر کشور به دست پرورش‌یافتگان این پردیس باشیم.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران خاطر نشان کرد که در تدوین و اجرای تمامی برنامه‌های حمایتی، خدمات و فعالیت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، بیانیه رعایت اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.


تاریخ ثبت:1402/11/11
موضوع: عمومی

تا کنون دیدگاهی نوشته نشده، اولین نفر باشید که دیدگاهش را بیان می کند.

دیدگاه شما

کاربر گرامی خواهشمند است به موارد زیر دقت فرمایید:
• لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
• دیدگاه های ارائه شده پس از بازبینی منتشر می‌شود.
• آدرس ایمیل در سایت نمایش داده نمی شود.